Coding Apps

Katie buys 2 bags of apples for $5.95.  In each bag, there are 12 apples.
To make money, Katie decides to sell the apples for $1.00 each.
Unfortunately, she does not sell  3 apples.  Will she make a profit?
Could you suggest ideas so that Katie can sell all the apples and make a profit?

Miles, Gavin, Dareen and Fahid

Julie, Brennan, Abraham

Andy, Emily and Sarah

 

Various codes from past projects

Andy, Gavin and Muhemin

e

Tujan and Sheila

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *